Toki

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ müracaatı için devletin başvuru için belirlemiş olduğu resmi web adresine başvuru yapılması gerekir. Online olarak yapılan TOKİ başvuruları sırasında kişiye ait TC kimlik bilgisi istenir. TC kimlik bilgisi ile konut alımına ilişkin kayıtlar, internet üzerinden yapılarak başvuru sağlanır. TOKİ başvurursu koşulları detayları, şifre talebi, başvurunun nasıl yapılması gerektiği konusu, başvuru müracaat ücreti hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

TOKİ Başvurusu Koşul Detayları

TOKİ müracaat şartları detayları şu şekilde sıralanırlar:

 • TOKİ müracaatı için 25 yaşının üstünde olunması şartı sağlanmalıdır.
 • TOKİ müracaatı için kişinin yaşadığı haneye giren gelirin toplamı, 5.500 TL’yi aşmamalıdır.
 • Başvuru için İstanbul’da yaşayanların hane geliri 6.000 TL’yi aşmamalıdır.
 • Başvuru yapılacak olan proje ilinde, minimum 1 yıldır ikamet ediliyor olunmalı ve nüfus kaydı ilde bulunuyor olmalıdır.
 • Başvuru için TC vatandaşı olunup, her hangi bir mülke sahip olunmamalıdır.

TOKİ Başvurusu İçin İnternet Sayfası

TOKİ başvurusu internet sayfası, E-Devlet sayfasıdır. E-Devlet resmi web sitesi içerisinde yer alan TOKİ başvurusu paneli ile işlemler yapılır.

Başvuru işlemi adresi, ‘’ turkiye.gov.tr/toki-konut-is-yeri-basvurusu?’’ olarak belirtilmiştir. Bu adres ile başvuru online olarak yapılıp, TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile kayıt sağlanır.

TOKİ Başvurusu İçin Şifre Talebi

TOKİ müracaatı şifre talebi için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Kişi kendine en yakın PTT şubesine gider.
 • PTT gişe işlemleri için sıra alınır.
 • Gişe çalışanına, nüfus cüzdanı ve telefon numarası bilgisi iletilir.
 • Çalışana, TOKİ başvurusu için E-Devlet şifresi alınmak istendiği iletilir.
 • Şifre ücreti olan 2 TL ödenir.

Bu adımlar ile alınan E-Devlet şifresi, kişinin telefonuna mesaj ile gönderilir. Şifre TOKİ başvurusu sırasında talep edilir.

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

TOKİ başvurusu yapma işlemi için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • İnternet yoluyla, ‘’ turkiye.gov.tr/toki-konut-is-yeri-basvurusu? ‘’ adresine giriş yapılır.
 • Açılan sayfada yer alan başlık bilgilerinden, ‘’ kimliğimi şimdi doğrula’’ başlığına tıklanır.
 • Yeni gelen sayfada yer alan boşluklara, TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi yazılıp, ‘’ sisteme giriş yap’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlemle görüntüsü gelen sayfada, ‘’ TOKİ toplu konut proje başvurusu ‘’ başlığı seçilir.
 • Görüntülenen yeni sayfada yer alan TOKİ projelerinden tercih edilene tıklanır.
 • Yeni sayfada yer alan sözleşme eki okunup, ‘’ sözleşmeyi kabul ediyorum’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Son sayfada ise konut tipi başlıklarından tercih edilen seçilip, yeni sayfada, ‘’onay’’ kutucuğuna tıklanır.

Adımlar ile ekrana, Ziraat Bankasına başvuru ödemesinin 1 iş günü içerisinde yapılması gerektiği bilgisi gelir. Kişinin telefon numarasına SMS ile Ziraat Bankası, TOKİ başvurusu ödeme hesabı Iban numarası yollanır. Bu mesaj, online başvuru sonrası otomatik olarak gelir. Bankaya gidilerek, başvuru ücreti ödenir.

Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu Ücreti

Ziraat Bankası TOKİ müracaat ücreti, başvuru sonrası ödenmesi gereken bir masraf kalemidir. Ücretin ödenmesi için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Kişi kendisine en yakın Ziraat Bankası şubesine gider.
 • Gişe işlemleri için sıra alınır.
 • Gişe çalışanına telefona gelen SMS’de yer alan Iban numarası, nüfus cüzdanı verilir.
 • Ücret olarak yatırılan 1.000 TL İletilir.

Bu adımlar ile TOKİ başvurusu aktifleşmesi ve sisteme tam anlamı ile kayıt edilebilmesi için yatırılacak olan ücret, hesaba aktarılır. Ücretin ödenmesi ile TOKİ kura sistemine dahil olunarak, tercih edilen tipte konut alımı yapılır.

12 Yorum

 1. Nekadar saçma bı sistem benim 6 binlira gelirim olsa normal evede yazılrm bunun nesi dargelirli için yine memurlar yazılsın yine onlar kazansın olan yine garibana olsun hayran kaldım sisteminizde👏👏👏👏👏👏

  1. Düzgün okuyun lütfen geliri 6 bin lirayı aşmaması gerektiğini söylüyor.6 binin altında olacak yani

   1. Memurların maaşı yüksek başvurusu alınmıyor canimmmm memur düşmmanim benim onlar kredi cekil akabiliyir zaten ve hepsi de aldj zaten evi olankaras vermiyorlar cahil cahil konuşup azabını bozmayın yeter daaa

 2. Yanlış anlamışsınız geliri 6.000 TL yi geçmeyecek diyor.
  Tekrar okuyun.

 3. Saime Hanım 5999 lira olmasını kastetmiş, 6000 liraya yuvarlamış. Siz yanlış anlamışsınız

 4. Önceki toki projekeriyle bu proje arasında ödeme şekilleri farklı önce kilerde ödemeler evler teslim efildikten sonra başlıyor bu 100 bin konut projesinde ise taksitler hemen başlıyor askari ücretle ve tek bir maaşla çalışan bir işçi için yani dar gelirliler için ne kadar uygun gelin siz düşünün hem kirada oturacak hem tokinin kredi taksidini ödeyecek çıksın hesabın içinden de görelim ÖDEME:
  Hak sahiplerine konutlar;
  Satış fiyatının %10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar), kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran ve 240 ay vade ile sabit taksit ile ödenecektir. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. / T. Halk Bankası A.Ş. / Katılım Bankaları tarafından konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.)

  Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

 5. Ya bu neyin kafası anlamadım acaba esrar mı çekiyu amaçları anlamadım yani bunların aradığı kriter dışarda köprü altında yatan adamlar askariler ee bunlar bu ödemeyide yapamaz eee kim alacak torpil yap gel mi diyusun elde kalsın israile mi satalım diyusun anlamış değilim parası olan senin tokine tenezül etmez virüsün yayılmasıyla koca binalarda kimse yaşamak istemez depremde cabası olan şirkete çevirdiniz yine buvleti mafya devletinden şaşkın devlete çevirdiniz Allah yardımcımız olsun bak buraya yazıyum elinizde patlayacak siz gelin bunu gariban gurabaya hibe edin arazi tapu kimin adına yokmuş kim inanır bu masala oy laylaylım beyin bütün serveti babanın adına onun adkna bişey baba gidince hem toki ye hem eve konacak birazcık düşünerek iş yapsanız veselam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu