Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Araç sahibi olan herkesin, trafikte uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralları ihlal edenler, kuralın mahiyetine göre cezaya çarptırılır. Bu cezalar genellikle para olarak ödenir. Her yıl trafik cezaları için ödenen bedellere güncelleme sağlanır. Buna bağlı olarak bazı küçük cezalar da devlet tarafından affedilir ya da belli bir süre içerisinde ödenmesi durumunda indirime uğrar.

Not: Araç plakası üzerinden araçlar hakkında bilgi alınması için kişilerin araç sorgulama yapması gerekmektedir. Araç sorgulama hizmetleri plaka üzerinden yapıldığı için plakadan araç sorgulama olarak da adlandırılmaktadır. Plakadan araç sorgulama işlemlerinde kişilerin sadece plakayı bilmesi yeterli olmaktadır. Bu kapsamda sizler de kolay bir şekilde e-devlet üzerinden plakadan araç sorgulama yapabilirsiniz.

Trafikte en sık rastlanan drift atma, hava koşullarına uygun lastik kullanmama, pak yasağını ihlal etme, gereksiz çakar lamba kullanma gibi cezalar, sürücülerin dahi farkında olmadığı şekilde kesilebiliyor. Özellikle de son zamanlarda dron ile yapılan trafik kontrol uygulamaları, sürücünün haberi olmaksızın ceza almasına neden oluyor. Dolayısıyla sürücüler trafik cezası alıp almadıklarından emin olmadığı için, trafik cezası sorgulama işlemine ihtiyaç duyuyor.

Trafikte Uygulanan Cezalar Ne Kadar?

2020 yılında, trafik cezalarına yapılması planlanan yüzde 23’lere varan zamlar işleme kondu.  Dolayısıyla 2020 yılında uygulanan ve en çok söz konusu olan trafik cezaları şöyledir;

  • Park yasağı ihlali 144 TL,
  • Araç içerisinde sigara kullanmak 144 TL,
  • Sahte plaka kullanmak 6.323 TL,
  • Kış lastiği kullanmamak 885 TL,
  • SRC belgesi almaksızın trafiğe çıkmak 885 TL,
  • Kırmızı ışık ihlali 288 TL,
  • Araçtan çöp atmak ya da dökmek 134 TL,
  • Alkollü şekilde araç kullanmak 2.498 TL,
  • Muayenesiz trafiğe çıkmak 291 TL,
  • Ters şeritten ilerlemek 1.240 TL,

Bunlar ülkemizde en sık yapılan trafik ihlalleridir. Trafik cezası olan aracın muayeneden de geçemeyeceği unutulmamalıdır.

Trafik Cezasını Sorgulama ve Ödeme

E – devlet üzerinden trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/kugm-ceza-sorgulama linkini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda vergi dairesi ya da PTT şubelerinden de adınıza kesilmiş olan trafik cezalarını ödeyebilirsiniz.

Emniyet genel müdürlüğü ve Gelir dairesi başkanlığı resmi web sitesinden yapacağınız sorgulama işlemiyle aracınıza ait geçmiş dönem trafik cezalarını, tarihini, cezanın miktarını ve daha pek çok bilgiyi görüntüleyebilirsiniz. Öncelikle güvenilir bir uygulama olarak kendi e devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulamaya dair her türlü işleminizi kendi sayfanızda güvenli girişe uygun olarak görüntüleyebilirsiniz.

Trafik cezası sorgulama için bu TC kimlik numaranız, vergi numaranız ve plakanız yeterli olacaktır. Cezanın ne zaman esildiği ve ne kadar süredir ödenmediğini bu platformdan görebilirsiniz. Hatta e – devlet de dâhil olmak üzere, PTT ya da vergi dairelerinden, kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz. Sorgulama ve ödeme işlemlerinin artık pek çok bankanın internet bankacılığından ya da şubesinden de kolayca yapıldığını unutmayın.

Fuat Çakmak

Merhaba! Ben Fuat Çakmak. Sizler için 7 yıldır Bankacılık ve Finans konularında içerikler üretiyorum. Amacım tüketicilerin Bankacılık ürünlerinin kullanımında yaptığı veya yapacak olduğu doğru veya yanlış adımların değerlendirilmesi ve en önemlisi doğru yönde bilgilendirilmesini sağlamaktır. ********************************************************************** ✅ Abone olun: https://www.youtube.com/user/fuatefem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir