Destek Kredisi

2019 Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği (50.000 TL Üst Limit)

Mantar yetiştiriciliği konusunda verilen destekler kapsamında küçük sermayelerden fabrikasyon işletmelere kadar çeşitli büyüklükte desteklere yer verilmektedir. Devlet destekleri, KOSGEB eliyle verilmesinin yanı sıra üreticinin ihtiyaçları doğrultusunda planlanır. Küçük bir sermaye ile başlamak isteyen mantar yetiştiricileri için 5.000 TL’den başlayan destekler, 50.000 TL’ye kadar uzanabilmektedir.

Mantar yetiştiriciliği devlet destekli hibe krediler

Mantar Yetiştiriciliği Destekleri

Mantar yetiştiriciliği konulu destekler kısa sürede ürün alınması sebebiyle mantar yetiştirme işine girecek girişimcilere verilirken, yetiştirilmesi istenen mantar türünden yetiştirme biçimine kadar pek çok değişkene göre planlanmaktadır. Ancak konu, hakkında araştırma yapıldıktan sonra karar verilmesini gerektirmektedir. Destekler, ürünün yalnız üretimi konusunda değil, paketleme ve dağıtımı konusunda da üreticilere yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Mantar yetiştiriciliği konulu bir destek almak için, girişimciler öncelikle yetiştiricilikten paketleme ve satış pazarı bulmaya kadar geniş bir yelpazede eğitime tabi tutulmaktadır. Verilen eğitim kapsamında mantar yetiştirme konusunda tüm bilgiler edinilir. 60 saat sürecek eğitimin ardından verilen sertifika ile devlet desteklerinden yararlanmaya hak kazanan girişimciler, yetiştirme ve satış işlemi için gerekli teçhizat konusunda yetkilileri bilgilendirme amacıyla projelerini hazırlar. Mantar yetiştiriciliği konulu, aldığınız eğitim ışığında hazırlayacağınız bu proje, detaylı ve araştırılmış olmalıdır. Projenizin onay almasından itibaren çalışmalarınıza fiili anlamda başlayabilirsiniz.

Hangi Tür Mantarda Destek Alabilirim?

Devlet desteği verilen mantar türleri kültür mantarı, trüf mantarı ve istiridye mantarıdır. Devlet desteği konusunda en fazla dikkat edilen unsur, mantarın yetiştirileceği ortam baz alındığında, yapılan planın yetiştirilmek istenen mantar türüne uygun olup olmadığıdır. Bunun yanında yaygın olarak yapılan kültür mantarı yetiştiriciliğine verilen destek son yıllarda yerini istiridye mantarına bırakmıştır. Son zamanlarda istiridye mantarına gösterilen yoğun ilgi, devlet desteklerini de etkilemiş, Pazar alanının genişliği ile bağlantılı olarak istiridye mantarına verilen destek artmıştır. Bunun yanında projenizde mantarın türüne bağlı olarak yaptığınız alan değişikliklerinden, buna bağlı ekipman alımlarına kadar her detaydan bahsetmeniz istenmektedir. Bu sayede alacağınız desteği arttırma ve pazarda daha başarılı olma şansı elde edersiniz.

istiridye mantarı için devlet desteği nasıl alınır?

Mantar Yetiştiriciliği Destekleri Alma Şartları

Mantar yetiştiriciliği için destek alma koşulları şöyle sıralanabilir:

 • Kişi 18 yaşını geçmiş olmalıdır.
 • Daha önce aynı proje ile banka veya devlet desteklerine başvurmamış olmalıdır.
 • Kişinin projesi KOSGEB tarafından kabul edilmiş olmalıdır.
 • Kişi, KOSGEB eğitimlerinden başarı sertifikası ile mezun olmalıdır.
 • Kişi, mantar yetiştiriciliği için en az 100 metrekarelik bir alan tercih etmelidir.
 • Yetiştirilmek istenen mantar türünün özellikleri ve kişinin bu mantar konusundaki bilgisi, KOSGEB desteklerinden yararlanmak için yeterli olmalıdır.
 • Devlet, mantar yetiştiriciliği desteklerinde bodrum kata izin vermemektedir. Bir seranız olmalıdır.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Verilen Destekler Nelerdir?

Mantar yetiştiriciliğinde devlet desteğinin sınırları 100 metrekarelik başlangıç alanı için şöyledir:

 • Senede 15 ile 20 ton arası kompost,
 • 3 katlı ranza sistemi,
 • Sistem içinde havalandırma ve vantilatör,
 • Aspiratör,
 • Sırt pompası
 • Higrometre
 • Termometre
 • Sulama sistemi ve ortam nemi ayarlama aygıtları

Mantar Yetiştiriciliği Desteklerinin Limiti

Mantar yetiştiriciliği desteği miktarı yapılan harcamaların faturalandırılması sonucu belirlenmektedir. Ancak desteğin üst limiti yaklaşık 30.000 TL’dir. Yapılan harcamaların faturalarının toplanmasından kira ve kira kontratı konulu belgelere kadar, tüm giderlerin belgelenmesi gerekmektedir. Bunun yanında alet alımlarının yapıldığı şirketlerden de fatura alınması, hangi tür mantarın yetiştirildiğinden hangi şartlarda yetiştirildiğine kadar tüm faaliyetlerin raporlanması gerekmektedir. Devlet, faaliyetin en az 3 yıl süreceği sözü ile mantar yetiştiriciliği desteği vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu