Krediler

Kredi Sicili Ne Zaman Silinir?

Banka ödemeleriniz düzensiz se ve ödeme alışkanlığınız yoksa belli bir süre sonra kredi siciliniz bozulmaktadır. Bu sebeple bir daha bankalardan 1 TL bile kredi alamazsınız. Eğer bankalardan kredi almak istiyorsanız kredi sicilinizi düzgün tutmanız ve ödemelerinizi gününde yapmalısınız. Düzenli şekilde yaptığınız ödemeler her türlü bankadan kredi almanıza kapı olacaktır. Bugün sizlere kredi sicili hakkında bilgiler vereceğiz. Kredi Sicili Ne Zaman Silinir?ve ne zaman kredi kullanımına başlarım diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız kredi sicilinizin hangi aşamada bozulduğuna bakmanız gerekmektedir. Eğer düzensiz ödemeler yüzünden kredi siciliniz bozuksa kredi ödemelerinizi düzenli yaptıktan sonra kısa bir süre içinde eski kredi siciline geri dönersiniz. Ama devamlı geç ödüyor ve kredi siciliniz düzelsin diye beklerseniz bu imkansızdır. Böyle durumlarda bankalar sizi kara listeye sokmaktadır. Kara listenin en silinmezi ve en çok sıkıntı yaratan işlemi ise bankalardan icralık olmanızdır. Eğer bankalardan icralık olursanız kredi notunuz otomatik olarak sıfır puana düşecek ve kredi siciliniz de kara listenin en başına eklenecektir. İcralık olarak kredi sicilinizi bozarsanız bankalarla uzun bir süre çalışamazsınız. Üstelik borcunuzu ödemediğiniz her yıl daha da bu süre artacaktır.

İcralık olduktan sonra icralık olan borçlarınızı yatırarak kredi siciliniz için ilk adımı atmış olursunuz. Bu icralık olan borçlarınız ekranlardan düştüğünde ve icra dairesinde ki dosyanız kapandığında işleme başlayacaktır. Bu süreçten sonra kredi sicilinizin yenilenmesi için 5 yıl beklemelisiniz. Yani borcu ödediğiniz günden sonra 5 yıl beklemelisiniz. Ama bazı bankalarda bu süreç 2-3 yıl da olabilmektedir. Ayrıca bazı özel müşterilere de bankalar icralık dosyasını kapattıktan sonra kredi vermektedir. Örneğin emekli ve devlet memuru olan kişiler icralık dosyalarını kapattığı günün ertesinde kredi başvuruları yapabilirler ve maaş aldıkları bankalardan kredi alabilirler. Eğer böyle bir durumunuz yoksa ve özel sektör çalışanıysanız bazı yöntemleri kullanarak kredi sicilinizi temizleyebilirsiniz.

Kredi Sicili Temizleme Yöntemleri

İlk önce olarak söylememiz gereken konu icralık borcunuzu ödemelisiniz. Eğer icralık bir borcunuz var ve kredi sicilinizi temizlemek istiyorsanız bu imkansızdır. İcralık borcunuzu ödeyip kredi sicilinizi temizlemeye başlayabilirsiniz. Bunun için borç ödendikten sonra bazı işlemler yaparak kredi notu ve kredi sicilinizi sıfırlayabilirsiniz.

İcralık borçlarınızı ödediniz ve borcu yoktur kağıtları elinizdeyse merkez bankasına bir dilekçe yazarak kredi kayıt bürosu’nu da metninize ekleyip kredi sicilinizin temizlenmesini isteyebilirsiniz. Bu dilekçeyi elle bizzat kendiniz doldurup, borcu yoktur kağıtlarının da fotokopisini çekip aynı dilekçenin yanına koyarak posta yoluyla merkez bankasına gönderebilirsiniz. Merkez bankası bu incelemeyi yaptıktan sonra kredi sicilinizi temizleyecek ve yeni baştan sıfır bir şekilde size banka çalışması yaratacaktır. Bu işlem 2-3 ay sürebilmektedir. Bu süreç içinde hiçbir şekilde bankaya başvuru yapmayanız.

Kredi siciliniz temizlendiğinde size e-mail yoluyla bir geri dönüş yapılacaktır. Bu şekilde www.findeks.com sitesine girerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz sıfır ve eski banka çalışmalarınız yok olarak gözükecektir. Peki bu durumda hızlı bir şekilde kredi notunuzu nasıl yükseltirsiniz. ING Bank ve ya TEB bankasına giderek paranız karşılığında kredi ve ya kredi kartı işlemi yapabilirsiniz. Ücretli kredi ve ya kredi kartı insanların kredi sicillerini düzenlemeleri için yapılan bir sistemdir. Bireysel müşteri temsilcisine kendi paranızla kredi çekmek istediğinizi söylediğinizde banka personeli size yardımcı olacaktır. Bu çektiğiniz krediyi de düzenli öderseniz kredi notunuz hızlı bir şekilde artacak ve kredi siciliniz düzenli bir seviyeye gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu