Kredi Kartı

Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi

Vatandaşlarımızın en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de kredi kartı bloke kaldırma işlemidir. Kredi kartı neden bloke oldu ve ya kredi kartım bloke olduktan sona ne zaman açılır gibi soruları hep sormaktayız. Bugünkü konumuzda sizlere kredi kartı bloke kaldırma işlemi nasıl olur bunun açıklamasını yapacağız. Öncelikle belirtmek istiyoruz ki kredi kartı bloke işlemi sizin ödeme bozukluğunuzdan kaynaklanan bir sebeptir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken en basit kural ekstresi gelen kredi kartını hesap kesim ile son ödeme tarihleri arasında ödemeniz gerekmektedir. Eğer tamamını ödeyemiyorsanız en az asgari tutarını ödeyerek kartınızı bloke koydurmaz yani kapattırmazsınız. Bankalar genellikle kredi kartı borçları aksayan kişilerin kartlarını bloke ederler. Ve ya bankada kullandığınız bir kredi ürününü ödemezseniz banka tarafından kötü müşteri grubuna girersiniz. Bu sebeple bankanın kredi kartı da bloke olabilir. Kredi kartı bloke olan kişinin de kart ile hiçbir alışveriş yapılmasına izin verilmez. Peki bu kredi kartı blokesini nasıl kaldırırım diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Bloke Kaldırma İşlemi

Düzenli olarak kredi ve kredi kartı kullanıcıysanız, kredi kartınızın bloke olmasını istemezseniz. Ayrıca kredi kartı bloke olan kişilerin bildiğimiz gibi banka kredi notuna da büyük etkisi vardır. Bu yüzden ödemeleriniz eğer düzensizse ve eğer ödeme güçlüğü çekiyorsanız banka bunu anlar ve kredi kartınıza bloke koyarlar. Bu şekilde hiçbir yerden alışveriş yapamazsınız. Sadece borcunuzu ödemek için kartınız kullanıma açıktır. Başka bir şey için kartınızı kullanamazsınız. Bunun olmaması için tüm ödemelerinizi düzenli yapmalısınız. Aksaklıklar hepimizin başına gelebilir ama en az asgari ücret ödemeye özen göstermelisiniz.

Kredi kartından bloke kaldırma işlemi yapmak istiyorsanız öncelikle son dönem borcunu ödemelisiniz. Bu borcu ödedikten sonra kartınız otomatik olarak açılacaktır. Eğer hala açılmadıysa ve borcunu yatırdıysanız bankanın müşteri hizmetleri ile bir bağlantı kurabilirsiniz. Ayrıca 90 gün kredi kartına ödeme yapmazsanız banka sizi icraya verecektir. Bu sebeple bloke olan kredi kartları ise iptal olacaktır. Bu durumda kredi kartınızı yapılandırmaya gidebilir ve taksitler halinde borcu ödeyebilirsiniz. Yalnız bu durumda kartınızı tekrar kullanamazsınız. Bunun için yeniden bir kredi kartı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu başvurunun da onaylanması bir hayli zordur.

Kendi İsteğinizle Bloke Koydurma

Kredi kartlarına bankalar borcunuz yüzünden bloke koyarlar. Yalnız bazı durumda da siz kendi isteğinizle bloke koydurabilirsiniz. Eğer kartınız çalındı, kayboldu ve ya şüpheli bir işlem gördüyseniz hemen müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı iptal edebilir ve ya bloke koydurabilirsiniz. Bu sizin güvenliğiniz için olduğundan banka anında bu işlemi yapacaktır. Bu işlemi 24 saat istediğiniz vakit yapabilirsiniz. Eğer kartınıza bloke koydurursanız banka sizin güvenliğiniz için size yeni bir kart gönderecektir. Bu yüzden kısa bir süre kredi kartını kullanamazsınız. Bazı bankalar ise kaybolduğunu düşündüğünüz kredi kartı için beklemeye alırlar. Eğer kartınızı bulursanız blokesini yine müşteri hizmetlerini arayarak kaldırabilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kredi Kartları Borç Ödememe

Kredi kartının borcunu herhangi bir sebepten ödeyemezseniz, banka size 90 gün süre verecektir. Eğer 90 günün sonunda borcunuzu ödemediyseniz kartınız ve borcunuz hukuk bürosuna devredilecek ve bundan sonraki muhatabınız avukatlar olacaktır. Bu yüzden 90 gün olmasını beklememenizi öneririz. Eğer ödeyemeyeceğinizi anladığınızda 90 gün olmadan kredi kartınızı yapılandırma yaparak kartın iptalini isteyebilirsiniz. Banka size faiz uygulayarak kart borcunuzu en fazla 12 ay olmak üzere vadelere bölecektir. Sizde bu borcu en azından 12 ay olarak ödeyebilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz. Ayrıca kırmızı kalem yemeden sicilinize etki etmezsiniz. Tabi ödeme yapmadığınız için kredi notunuz düşük olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu