Banka

Kara Listeden Kayıt Sildirme

Normal şartlarda bankalardan kara listeden çıkma süresi siz icralık dosyanızı ödedikten sonra 5 yıl olarak bilinmektedir. Yalnız bu 5 Yıl size çok uzun bir süre olabilir. Bunun için bankalardan kredi almak için bu kadar süre beklemenize gerek yoktur. Aslında bir çok yolla kara listeden kayıt sildirme işlemi yapabilir ve kredi ürünleri kullanarak da hızlı bir şekilde kredi sicili oluşturabilirsiniz. Tekrar söylemek gerekirse öncelik olarak icralık dosyanızı ödemeniz gerekmektedir. İcralık dosyanız varsa kesinlikle kara listeden kaydınız silinmeyecektir. Şimdi sizlere kara listeden kayıt sildirme işlemi nasıl olur bunun hakkında bilgiler vereceğiz. Vereceğimiz yöntemleri uygulayarak kredi sicilinizi temizleyebilir ve anında bankalarla aranızı düzeltebilirsiniz. İşte detaylar.

Kara Listeden Kayıt Sildirme Nasıl Olur?

Öncelikle borcu ödediğiniz kurumdan borcu yoktur kağıtlarını almayı unutmayınız. Daha sonra banka ve icra müdürlüklerinde borcunuzun ödendiğine dair belgeleri sunarak ekranlardan düşürme talep ediniz. Ekranlardan düşürme talebinden sonra kısa bir süre sonra bankalarda kara listeden çıkmış olursunuz. Yalnız bu her bankanın prensiplerine göre değişmektedir. Bu uygulamaları yaptınız ve kara liste durumu devam ediyorsa tek yapmanız gereken merkez bankasına bir dilekçe yazmanız olacaktır. Bu işlemler hemen aynı gün içinde sonuç vermez. Ekranların güncellemesini beklemelisiniz. Eğer güncelleme sırasından sonra da hala kara listede gözüküyorsanız son çare olarak merkez bankasına dilekçe yazmak kalacaktır.

Merkez bankasına yazdığınız dilekçe 45-90 gün arasında sonuçlanacaktır. Yazdığınız dilekçenin yanına ödediğiniz kurumlardan aldığınız borcu yoktur kağıtlarının da fotokopilerini koyarsanız daha hızlı işlem uygulanmaktadır. Merkez bankası ve Kredi Kayıt Bürosu sizin dilekçenizden sonra işlem yapacak ve kredi sicilinizi temiz hale getirecektir. Daha sonra kara liste üzerinizden kalkacak ve yeni doğmuş gibi tertemiz bir KKB ekranınız olacaktır. Bunu kontrol etmek için www.findeks.com sitesine girebilirsiniz. Bu siteye üye olduktan sonra kredi notunuzu ve geçmiş banka çalışmalarınızla şimdiki banka borçlarınızı görüntüleyebilir ve devamlı kontrol edebilirsiniz.

Kaydı Sildirdikten Sonra Ne Yapmalıyım?

Kara liste kaydınızı sildirdiniz ve kredi notunuz sıfır kredi siciliniz tertemiz olduğundan eminseniz mesleğinize ve gelirinize göre hareket etmelisiniz. Eğer özel sektör çalışanıysanız öncelikle kredi kartı alabilirsiniz. En az iki kredi kartı alarak yeniden kendinize bir kredi sicili oluşturabilirsiniz. Aldığınız kredi kartı ödemelerini düzenli bir şekilde tamamını öderseniz kredi notunuz 3-4 ay içinde yükselecek ve kredi almak için gerekli seviyeye ulaşacaktır. Eğer ödemelerinizde aksaklık yaşarsanız kredi notunuzu uzun bir süre yükseltemezsiniz. Çünkü kara listeden yeni çıkmış bir müşteri olduğunuzu sistem bilecek ve ufacık bir gecikmede sizin kredi almanızı engelleyecektir. Her ne kadar kara listeyi sildirseniz de bankalar detaylı sorgulama yaptıklarında sizin kredi sicilinizi ve eski kredi borçlarınızı görecektir. Bu sistem son 1 yıldır tüm bankalara verilmiş ve bu sebeple bir çok kişi kredi alamamıştır.

Kaydı sildirdikten sonra eğer emekli ve ya devlet memuruysanız maaş aldığınız banka şubesinden kredi alabilirsiniz. Özellikle emekliyseniz emekli maaşınızı Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve ya PTT’ye taşıyarak sorgusuz sualsiz kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yaptığınız kredi başvurusu onaylandığında hemen kredinizi alabilirsiniz. Eğer bu dediğimiz bankalardan maaş alıyorsanız anında eğer bu bankalara maaş taşıma yapacaksanız da maaşınızın yattığı gün kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İpotek Karşılığı Kredi Başvurusu

Kara listeden yeni çıkan müşterilerin tercih ettikleri bir diğer kredi çeşidi de ipotekli kredidir. İpotekli krediler bankaya verdiğiniz teminatın değerine göre kredilendirilir. Bankaya verdiğiniz teminatın eksper değerinin %50’sine kadar kredi alabilirsiniz. Bu krediyi alabilmeniz için gelir belgenizin olması ve sigorta kaydınızın olması gerekmektedir. Eğer kara listeden çıktıktan sonra ipotekli kredi almak istiyorsanız Burgan Bank, Vakıfbank, Denizbank, Garanti Bankası ve Akbank gibi bankalara başvuru yapmanızı öneririz. Bu bankalar diğer bankalara nazaran daha hızlı ve kolay işlem yapmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu