BankaKrediler

Kara Listede Olana Hangi Bankalar Kredi Verir

Ülkemizde sayısı çok fazla olan sicili bozuk kimseler kara listede oldukları için bankalardan kredi alamamaktadır. Hatta kredi kartı bile alamazlar. Çünkü bankalardaki sistemde eğer kara liste kaydınız varsa otomatik olarak başvurularınız olumsuz geri dönecektir. Kara listede olan kişilerin ise en çok sordukları sorulardan bir tanesi de kredi alabilir miyim olmuştur. Bazı durumlarda kara listede olanlar bankalardan kredi alabilirler. Ama kredi alabilmeniz için bazı şartlar vardır. Bu şartları uygularsanız kredi alabilirsiniz. Bugün sizlere kara listede olanlara hangi bankalar kredi verir ve şartları nelerdir bu konu hakkında bahsedeceğiz.

Kara Listede Olana Kredi

Kredi ve ya başka bir kredi ürünü ödemelerinizi ödeyemediniz ve bankalardan icralık oldunuz. Bu durumda bankalarda artık kara listede yani kırmızı kalem yemiş müşterisiniz. Bazı kaynaklarda 5 yıl içinde kredi alamayacağınız yazsa da bu durumda yine sizin elinizde olan bir durumdur. Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Eğer bankalardan icralık oldunuz ve kara listeye girdiniz. Bu icralık borcu ödemezseniz değil 5 sene 20 sene bile kredi alamazsınız. Bu yüzden ilk yapmanız gereken icralık borçları ödemenizdir. Bu icralık borçlarınızı ödedikten sonra da borcu yoktur kağıtlarını almayı ve icra dairesinden borcunuzu düşürmeyi sakın unutmayın. Çünkü bazı avukatlar kendi işleri olmasına rağmen icradan düşümünü yapmamaktadırlar. Bunu takip etmenizi öneririz.

İcralık olan kredi borcunuzu yatırdınız ve hemen kredi almak istiyorsanız da bazı müşteri grupları içinde olmanız gerekmektedir. Çünkü kara listeden çıktıktan sonra kredi notunuz otomatik olarak sıfır olacak ve yeni baştan banka çalışmasına başlayacaksınız. Bu yüzden emekli olmanız, memur olmanız ve ya bankaya bir teminat vermeniz durumunda anca kredi alabilirsiniz. Diğer müşteri grupları ilk olarak kredi kartı almaya odaklanmalı ve kredi notu oluşturmaya kendilerini hedeflemeleri gerekir. Tabi emekli olup, memur olup ve ya teminat verip te kredi almak için bazı bankalar size yardımcı olacaktır. Şimdi sizlere bu bankaları verelim.

PTT Üzerinden Emeklilere Kredi

Eğer emeklisiniz ve kara liste borçlarınızı ödediyseniz maaşınızı PTT şubesine taşıyarak Aktifbank aracılığı ile 50.000 TL’ye kadar 36 ay vadeli kredi alabilirsiniz. Aktifbank’ın faizleri diğer bankalara göre biraz fazla olsa da kara listeden yeni çıkmış emeklilere kredi imkanı vermektedir. Sizde eğer maaşınızı PTT üzerinden alıyorsanız hemen, maaşınızı PTT’ye taşıyacaksanız da ilk maaşı aldığınızda kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Kara listeden çıkmış emekliler ve devlet memurlarına Ziraat Bankası kolay bir şekilde yardımcı olmaktadır. Özellikle emeklilerde maaşı bu bankadan alıyor ve kara liste borcunuzu yeni kapattıysanız banka sizi irdeliyor ve ertesi gün kredi alabilir bir duruma getiriyor. Anında bu bankadan maaşınız kadar kredi alabiliyorsunuz. Devlet memurları içinde aynı şey yapılacaktır. Yalnız bazı durumlarda devlet memurlarından kefil istenebilir.

Burgan Bank İhtiyaç ve İpotekli Kredi

Burgan bank yeni banka olduğu için bir çok müşteriyi kendi portföyüne çekmeyi hedeflemiştir. Bu  sebeple eğer kara liste borcunuzu ödediyseniz bu bankadan kredi başvurusu yapabilirsiniz. Emekli olan kişilerde kara listeden düştükten sonra 100 bin liraya kadar kredi verilmektedir. Bu krediyi vermek için şart ise maaşınızı Burgan Bank’a taşımaktır. Maaşınızı bu bankaya taşıdığınız gibi kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka sizin maaş almanızı beklemez.

Bir diğer kredi çeşidi de ipotek karşılığı kredidir. Eğer kara listeden yeni çıktınız ve bankadan kredi almak istiyorsanız Burgan Bank’a teminat verip, verdiğiniz teminatın ekspertiz değerinin %50’sine kadar 48 ay vadeli kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca bu bankadan kredi kullanan kişilerde bankanın kredi kartından yararlanabilecekler. Ödemelerinizi düzenli olarak yaparsanız kara listeden eser kalmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu