E-Devlet

İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İş arayan kayıt belgesi almanın yolu İşKur’a başvurulmasıdır. Herhangi bir İşKur merkezine giderek bu belgenin alınabilmesi mümkündür. Kimlik belgesini yanına alan kişiler anında iş arayan kayıt belgesini edinebilirler. Bu belgeyi almak için İşKur merkezine kadar gitmek istemek istemeyen bu belgesi bulunduğu yerden almak isteyen kişiler ise İşKur’un internet sitesine girmelidir. İşKur’un internet sitesi üzerinden de bu belgenin alınabilmesi mümkündür.

Neden İş-Kur Kayıt Belgesi İstenir?

İşKur kayıt belgesinin istenmesi nedenlerinden bir tanesi işsizlik sorununun önüne geçilmek istenmesidir. Ülkemizde işsiz olan kişi sayısı bir hayli fazla. Bu sayının azaltılabilmesi için de devlet bazı adımlar atıyor. Bunun yanı sıra sigortasız çalışan kişilerin kalmaması için de İşKur kayıt belgesi talep eder. Devlet işe başlayan kişilerin sigortalarını 6 ay boyunca öder. İşverenlere sağlanan bu destek sigortasız işçi çalıştırılmasının da önüne geçmektedir. Bunun için de İşKur kayıt belgesinin çıkarılması gereklidir. Ayrıca işsizlik maaşı alınabilmesi için de yine İşKur kayıt belgesi alınması şarttır.

İş-Kur Kayıt Belgesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşKur kayıt belgesi alabilme şartlarından en temel olanı İşKur kaydının yaptırılmış olmasıdır. Bu kaydı olmayan kişiler doğal olarak kayıt belgelerini de alamayacaklardır. Bu kaydın yapılabilmesi için de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin kayıt yaptırabilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra iş arayan kayıt belgesiiçin aranan şartlardan bazıları şunlardır:

  • 14 yaşını doldurmuş olunması,
  • Fiilen askerlik görevinin bulunmaması.

İnternetten İş-Kur Kaydı Nasıl Yapılabilir?

İşKur kaydının internetten yapılması için İşKur’un internet sitesine girilmesi gereklidir. İşKur elektronik ortamda işlemlerin yapılabilmesi için esube.iskur.gov.tr internet sitesini kurmuştur. İlk olarak da bu siteye giriş yapılması şarttır. Daha önceden giriş kaydı olmayan kişiler birkaç dakikalarını ayırarak kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. Bu sitenin sistemine girildikten sonra da İş Arayan bölümünde bulunan Üye Ol seçeneği seçilmelidir. Bu linkin tıklanmasının ardından açılacak olan ekranda Üyelik Sözleşmesi mevcuttur. Bu sözleşmenin okunup onaylanması gereklidir. Onaylamanın ardından da istenen kimlik bilgileri ve diğer bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması şarttır. Bu bilgilerin doldurulmasından sonra ise kayıt işlemi tamamlanabilir.

İş-Kur Kaydı Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

İşKur kayıt sorgulamasının yapılabilmesi için başvurulabilecek farklı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerden bir tanesi İşKur’un İl Müdürlükleri’ne gidilmesidir. Hem iş arayanlar hem de işverenler kayıt sorgulaması yapabilirler. Bu sorgulamaya dair talep de İşKur İl Müdürlüğü’ne giderek iletilebilir. Bunun dışında internet üzerinden de sorgulamalar gerçekleştirilebilir. İşKur’un internet sitesi sorgulama yapılabilmesine olanak tanıyor. Sorgulama için başvurulabilecek son adres ise e devlettir. E devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra İşKur ekranı açılarak kayıt sorgulaması gerçekleştirilebilir. E devlet sistemine girebilmek için ise şifre, internet bankacılığı, mobil imza, TC kimlik kartı gibi bilgilerden bir tanesinin girilmesi gereklidir.

E Devletten Başka Hangi İş-Kur İşlemleri Yapılabilir?

E devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek İşKur işlemlerinden bir tanesi İşKur kaydının sorgulanmasıdır. Ancak bunun yanı sıra e devlet sistemine giren kişiler İşKur’a dair pek çok işlemi yapabilirler. İş arayan kayıt belgesinin yanı sıra e devlet üzerinden halledilebilecek İşKur hizmetlerinden bazıları şunlardır:

  • İşKur danışmanlığını yapan kişiden randevu alınması,
  • İşKur’un düzenlediği kurslardan herhangi birisine başvuruda bulunulması,
  • İşsizlik ödeneği ve iş kaybı tazminatının sorgulanması ve başvurusunun yapılması,
  • İşKur’da yayınlanan iş ilanlarının incelenmesi,
  • İşKur’un açmış olduğu iş ilanlarına başvuru yapılması,

İşKur üzerinden gerçekleştirilmiş olan iş başvuruları hakkında sorgulamanın yapılması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu