İhtiyaç KredisiKrediler

Halk Bankası Esnaf Kredisi Başvuru İçin Gerekli Evraklar Ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Halkbank Esnaf Kredisi iki şekilde verilmektedir. Birincisi Halk Bankası’nın kendi bünyesinden verdiği kredidir ve ikincisi ise ESKKK veya hazine destekli kredilerdir. 2019 yılında Türkiye genelinde 350.000 esnaf bu krediden yararlanmıştır ve toplamda 10 milyar lira Halk Bankası Esnaf Kredisi için ayrılmıştır.

Halk Bankası Kredisi Kimlere Verilecek?

Halk Banaksı esnaf kredisi almak için esnaflar ilk önce bölgelerinde bulunan Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerine üye olmak zorundadırlar. Bunun yanında taşınması gereken şartlar:

  • Esnafın vergi levhasının bulunması
  • Esnafın Halkbank ile çalışıyor olması. Yaptığı iş ne olursa olsun esnafın daha önceden Halkbank KOBİ bünyesine işyerini kaydettirmiş olması gerekmektedir.
  • Esnafın kendine uygun olan faizsiz veya düşük faizli kredi paketlerinden birine başvurması şeklindedir.

Halk Bankası Esnaf Kredisi’nden faydalanmak için esnafın var olan 3 programdan birine ait şartları yerine getirmesi gerekir. Programlar kaybolmuş mesleklerden biri ile uğraşılması, 3 senelik ustalık belgesiyle iş yapılıyor olması, genç girişimci olunması şeklindedir.

Kaybolmaya Yüz Tutan Mesleklere Verilen Halk Bankası Kredisi

Kaybolmaya yüz tutan meslek kolları arasında semercilik, bakırcılık, keçecilik, kil çömlek yapımı, yemenicilik ve kunduracılık, geleneksel halı dokumacılığı, bastonculuk, camcılık, lüle ve oltu taşı işlemeciliği bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinden tam listesine ulaşılabilecek meslek kollarından biri ile çalışılıyorsa faizsiz Halk Bankası Esnaf Kredisi imkanlarından yararlanılabilecektir. Kaybolmaya yüz tutmuş meslek kredisi almak için aranan şartlar vergi muafiyet belgesine sahip olmak ve yapılan işte usta statüsünde olmak (en az 15 yıldır çalışıyor olmak) şeklindedir.

Ustalık Belgesi Sahibine Halk Bankası Esnaf Kredisi

Ustalık belgesi Mesleki Eğitim kanunu uyarınca alınan bir belge olup 3 sene boyunca bu belge ile çalışmış olan işyeri sahibine faizsiz esnaf kredisi alma hakkı kazandırır. Bu krediden KOSGEB hibeleri almış olan esnaflar ve ustalık belgesini 3 sene önce almış olmasına rağmen son 1 yıldır aktif olarak çalışmayan esnaflar faydalanamaz. Bu kredi yalnızca bir kere çekilebilir yani daha önce Halk Bankası’ndan bu krediyi almış olanlar tekrar başvuruda bulunamaz.

Genç Girişimcilere Halk Bankası Faizsiz Esnaf Kredisi

Genç girişimcilere kredi imkanları geçtiğimiz yıllarda başlatılan KOSGEB Girişimcilik Destek Programı sayesinde mümkün hale gelmiştir. Bu programdan faydalanarak Halk Bankası faizsiz esnaf kredisine sahip olmak için 30 yaşından küçük olma şartı aranmaktadır.

Genç girişimciler KOSGEB tarafından onaylanmış projelerini Halk Bankası’na sundukları takdirde 100.000TL’ye varan kredilerini alabilecekler ve bu kredilerin faizleri KOSGEB tarafından ödenecektir yani girişimci sanki faizsiz kredi kullanıyormuş gibi olacaktır. Bu krediden faydalanmak için Halk Bankası’na kredi borcunun bulunamaması şartı koyulmuştur.

Halk Bankası’na bu program ile kredi başvurusunda bulunmak için şubeye götürülmesi gereken belgeler:

  • Nüfus cüzdanının fotokopisi,
  • Maaş bordrosu,
  • Gelir belgesi,
  • İmza sirküleri şeklindedir.

ESKKK Kefaletiyle Halk Bankası Esnaf Kredisi

ESKKK kefaletiyle kredi, hazine ve KOSGEB desteği olmadan kredi almak isteyenler için Halk Bankası tarafından sunulan bir hizmettir. Esnaf, kendi bölgesinde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’ne üye olduktan sonra kimlik belgeleriyle kredi başvurusunda bulunabilir. Kredi başvurusunu bankaya iletecek ESKKK kredi alımında bir kefil rolü oynayarak esnafın faizsiz krediye kavuşmasını sağlar. Bu yolla esnaflar 200.000TL’ye varan işletme kurulum sermayesi kredisi ve 500.000TL’ye varan araç sermayesi kredisi sahibi olabilirler. ESKKK kefaletli Halk Bankası Esnaf Kredisi için vade 48 aya kadar varabilmekte ve %7 faiz uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu