İhtiyaç KredisiKrediler

Faizsiz Helal Kredi Veren Bankalar

Kredi çekmek artık günümüz şartlarının olağan bir alışverişi. Ancak bazı insanlar, dini kurallar çerçevesinde kalmayı ve faiz ödemesi yapmamayı istiyor. Dolayısıyla bu kişiler bankalardan kredi çekmedikleri gibi, ev ya da araba alırken de oldukça zorlanıyorlar. Özellikle bu kişileri hedef alan Faizsiz helal kredi veren bankalar artık müşterileri için faiz ödemesiz ürünler sunuyor.

Faizsiz kredi aslında oldukça hassas bir konu. Günümüzde milyonlarca insan, sırf faiz ödemesi yapmamak için bankalardan kredi çekmek istemiyor. Aslında bu kişileri portföyüne katmak isteyen bankaların faizsiz ürünleri, son zamanlarda bu konu çerçevesinde değerlendiriliyor ve kullanılıyor. Amaç inançlar çerçevesinden uzaklaşmadan bu insanların da finanse edilebilmesi. İşte Faizsiz helal kredi veren bankalar ve sundukları ürünler.

  • Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım bankası faizsiz bankacılık anlamında oldukça sık tercih ediliyor. Özellikle de ev almak isteyenler bu bankanın faizsiz ürünleri sayesinde kolayca ev sahibi olabiliyor. Çünkü banka kişinin istediği evi alıp, üzerine belli bir kar payı koyarak müşterisine geri satıyor. Tıpkı konut kredisi gibi evin bedeli de kişinin talebi doğrultusunda eşit taksitlere bölünüyor. Bu sayede kişi konut kredisi faizi ödemeksizin, yalnızca bankaya kar payı ödeyerek ev sahibi oluyor. Tabi bu ürün yalnızca ev kredilerinde kullanılmıyor. Araç ya da ihtiyaç kredilerinde de aynı uygulama söz konusu oluyor.

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası

İslami kurallar çerçevesinde en sık tercih edilen ve Faizsiz helal kredi veren bankalar arasında ilk sırada bulunan şüphesiz Kuveyt Türk Katılım Bankası. Bu banka da kar marjı ile çalışan ve bu konuda hassas olan müşterilerinden faiz olmayan bir yapılanma. Bu bankadan konut ve araç kredisi faizsiz olarak kolayca kullanılabiliyor. Mantık uygulama açısından aynı işliyor. Yani banka müşterisi yerine uygun ev ya da aracı alıyor, belli bir kar payı koyarak müşterisine veriyor. Ardından bu taşınmazların tutarı eşit taksitlere bölünerek müşteriden tahsil ediliyor. Borç bitene kadar taşınmaz banka tarafından ipotek altında tutuluyor.

  • Ziraat Katılım Bankası

Faizsiz helal kredi veren bankalar listesine katılan Ziraat Bankası da kısa sürede yüz binlerce müşteriye erişti. Son dönemlerde oldukça uygun ürünleri sayesinde, insanları inançları çerçevesinde finanse eden ve ödeme kolaylığı sağlayan bu banka da kısa sürede İslami portföyünü artırmış durumda. Bu bankadan kar payı ile kredi kullanmak için öncelikle satın almak istediğiniz evi belirlemeniz gerekiyor. Ardından banka tarafından bu ev için istenilen evrakları bankaya beyan etmeniz gerekiyor. Banka tıpkı diğer katılım bankaları gibi bu evi müşterisi için satın alır. Yine kar payı koyarak müşterisine satar. Kısacası herhangi bir faiz ödemesi söz konusu olmadan ev sahibi olunur.

Faizsiz Helal Kredi Veren Bankaların Kar Payı Oranları Nedir?

Özünde faiz gibi işlemiyor olsa da, bankanın alacağının belirlenebilmesi için bir kar payı oranından söz etmek gerekiyor. Faizsiz helal kredi veren bankalar belli bir kar payı oranından müşterisinin kendisine geri ödeyeceği tutarı hesaplar. Bu kar payı;

  • Kuveyt Türk Bankası konut desteği için yüzde 2.26,
  • Türkiye Finans Katılım bankası konut desteği için yüzde 2.45,
  • Albaraka Türk bankası konut desteği için yüzde 2.45,
  • Ziraat Katılım bankası konut desteği için yüzde 2.45,

Bu krediler 0 faizli olarak kullandırılırlar. Uygulanan oran bankanın kar payıdır. Ayrıca aynı kar payları üzerinden kişiye araç kredisi de kullandırılır. Hatta araç kredisi anlamında anlaşmaya varılan pek çok marka da bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu