Sorgulamalar

E-DEVLET Mirasçılık Belgesi Sorgulama

Merhum insanın ya da miras bırakanın ardından kimlerin mirasçı olacağı hususunu belgelendiren belgelere mirasçılık belgesi veya veraset ilami denir. Bu durum Miras Hukuku’nun başlangıcıdır.
T.C vatandaşlarının her geçen zaman yararına ve ihtiyaçlarına göre çıkartılan ve sunulan hizmetler gün geçtikçe artmaktadır. Adalet bakanlığı Bilgi işlem başkanlığı ve sulh hukuk mahkemesi kararı ile verilen mirasçılık belgeleri için çalışmalarda bulunarak 6 mart 2018 tarihin de E-Devlet / Veraset sorgulama adı altında dijital ortama geçmiştir.

E-Devlet üzerinde önce soyağacı ve ardından veraset ilami sorgulama hizmetiyle birlikte insanlar artık bir çok kamusal hizmetlerini E-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyor. E-devletin gerçekleştirmiş olduğu miras belgesi sorgulamasıyla birlikte geçtiğimiz seneler de 436,491 bin kişi miras belgesi sorgulatması yaparak mirasçı olup olmadığını öğrendi. Artık E-devlet üzerinden kolayca sorulabilecek olan mirasçılık belgesi sayesinde bir çok insan kamusal hizmetimizden ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. “ Mirasçılık belgesi verilmesi “ sorgulamaları için Yargı birimlerinden alınan UYAP üzerinden 06.03.2015 tarihinden itibaren elektronik ortamda verilmeye başlanmıştır.

16.12.2016 yılından itibaren ise yargılamayı gerektiren husus ve durumlar hariç olmak üzere ölümleri 1990 yılı ve 1990 yılından sonrası olan kişiler için Mirascılık belgesi verilmesi talebinin UYAP sistemi üzerinden gerçekleştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu durumda yukarıda ki koşullara uyan durumlar için “ Mirascılık belgesinin iptali “ ve “ Mirascılık belgesinin verilmesi “ kararları bu hizmet ve bu sistem üzerinden görüntülenebilecektir.

Mirasçılık Belgesi Nasıl Sorgulanır?

 

İnsanoğlu zaman çizelgesi içerisinde büyüklerinden kendilerine kalan mirasları öğrenmek istemişlerdir. Bu ihtiyaç karşısında E-devlet kapısı sizlere sunmuş olduğu hizmette E- Devlet / veraset sorgulama seçeneğinden yararlanarak öğrenebilmeyi sizlere kolay kılmıştır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus ise; miras bırakan merhumun 1990 yılı ve sonrası için geçerli oluşudur. E- Devlet üzerinden mirasçılık belgesini  sorgulaması için yapılması gereken şeyler ise öncelikle e-devlet kapısında şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine kimlik,ehliyet, pasaport ve bunlar gibi kimlik numaranız ile vesikalık fotoğrafınızın bulunduğu belge ile giderek bir şifre alıp bu şifre ile birlikte kendinize bir profil oluşturmaktır.

Kimliğinizi doğrulama seçeneklerinden sonra arama butonuna veraset ilami sorgulama yazarak ulaşabilirsiniz. E-Devlet resmi sitesinin linki https://giris.turkiye.gov.tr olup, buraya giriş yaptıktan sonra arama motuna yazacak olduğunuz “ veraset sorgulamadan sonra “ sizi yönlendirecek olan sayfanın linki https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama olarak geçmektedir. Mirasçılık belgesi sorgulayan kişiler kendi T.C numalarını yazıp kimliğini onayladıktan sonra sorgulayacağı kişinin doğum tarihi, ölüm tarihi, T.C kimlik numaraları gibi bilgileri girerek “ Mirasçılık belgesini “ diğer adıyla veraset ilamini sorgulayabilir.

Lakin; veraset ilamını sorgulama esnasında mirasçının vatandaşlık numarasının da bilinmesi şartının kaldırılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Yakın zamanda veraset ilami sorgulama yapan kişilerin kendi vatandaşlık numaraları ile birlikte tek bir işlemde mirasçılık belgelerine erişebilmeleri mümkün kılınacaktır.

E-DEVLET Şifremi Unuttum Ne Yapmam Lazım?

E-Devlet resmi sitesinin linki https://giris.turkiye.gov.tr giriş yapıp kimlik oluşturduğunuz sırada numaranızı da kaydettiyseniz, PTT şubesine gitmeden de şifre yenileme gerçekleştirebilirsiniz. Mobil üzerinden telefona göndereceğiniz SMS ile mobil imzanızı atmış olursunuz. Harici bir yöntemde ise; internet bankacılığı üzerinden E-Devleye girdiyseniz yani internet bankacılığı  müşterisi iseniz https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris linkine tıkladığınız da karşınıza çıkacak olan sayfa da müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesine giriş yaptıktan sonra tekrar bir şifreye gerek olmaksızın ve ihtiyaç duymaksızın doğrudan E-devlet kapısına giriş yapabilir ve dilerseniz tekrardan şifre oluşturabilirsiniz. Eğer ne mobil imzanız nede internet bankacılığı müşteriliğiniz bulunmuyor ise en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifrenizi yenileyebilirsiniz.

E-devlet üzerinden mirasçılık belgesi sorgulama için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu