Krediler

Düğün Kredisi Nasıl Çekilir ?

Düğün kredisi yeni evlenecek çiftlerin düğün masraflarını karşılamak için bankalardan istedikleri finansal yardımdır. Bu krediler düğün kredisi olarak adlandırılsa da aslında ihtiyaç kredisi kapsamında yer almaktadır. Bu kredileri 36 ay vade ile istediğiniz bankadan kullanabilirsiniz. Düğün kredileri devlet destekli olmasının yanında ayrıca düşük faiz oranlarıyla da vatandaşlarımızın tercih ettiği kredi türü olmuştur.

2017 yılından beri devlet desteği ile hizmete sunulan bu düğün kredisini çekebilmeniz için bir takım şartlara uygun bir müşteri olmanız gerekmektedir. Bugün sizlere düğün kredisi nasıl çekilir ve hangi durumlarda düğün kredisi alabilirsiniz bunun hakkında bilgiler vereceğiz. Sizlerin de merak ettiği bu konuyu tüm detaylarıyla inceleyerek açıklık getiriyoruz. İşte detaylar.

Evlilik Kredisi

2016 yılında meclise sunulan ve 2017 yılında yürürlüğe giren düğün kredisi evlenecek çiftlerin desteklenmesi için verilmiş bir kredi türüdür. Evlenecek çiftlerin tüm ihtiyaçlarını ve masraflarının minimum seviyeye indirmek için verilen bu kredide, krediyi hem erkek, hem de kadın ortaklaşa kullanacakları gibi ayrı ayrı da kullananlar vardır. Bu krediye başvurmak için şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Düğün kredisi başvurusu için şartlar şu şekildedir.

 Kredi Şartları

Evlenecek çiftlerin yaşları 18 ile 24 yaş arasında olmalıdır. Bu krediyi almak için ilk şart yaş sınırıdır. Kredi başvurusunda bulunanlardan herhangi biri ceza kanuna göre ağır suçlardan hükümlü olmaması gerekmektedir. Bu krediye başvuran erkek ya da kadın çiftlerin kredi notu banka seviyelerinde olması gerekmektedir. Aksi taktirde kredi olumsuz sonuçlanır. Daha önce hiç banka ile çalışmadıysanız krediniz onaylanacaktır. Ama bankalar tarafından icralık olduysanız bu krediyi kullanamazsınız. Krediyi alacak kişinin uzun süredir ssklı çalışıyor olması ve düzenli bir gelirinin olması gerekmektedir. Eğer bu şartlara uygunsanız düğün kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Nasıl Çekilir?

Evlenecek çiftlere verilen bu düğün kredisi alt limit olarak 2 bin TL, üst limit olarak da 40 bin TL olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak 60 ay vadeye kadar da kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için kamu ve ya özel bankalara giderek devlet destekli düğün kredisi başvurusu yapmanız gerektiğini söylemeniz yeterli olacaktır. Bu kredinin faiz oranları ise %0.42 ile , %1.16 arasında değişiklik gösterir. Kamu bankaları özel bankalara göre daha uygun kredi faiz oranına sahiptir. Bu kredilere direk bankalara giderek başvuru yapılmaktadır. SMS ile ve ya internet üzerinden kredi başvurusu yapılmaz. Bankaya giderken de evraklarınızla beraber gitmelisiniz. İşte istenen evraklar.

 • Kimlik Fotokopisi ve Aslı
 • Gelir Belgesi
 • Çalıştığı İşyerinin İmza sirküsü
 • Evlendiklerini gösteren evlilik cüzdanı ve ya evlendirme dairesinden alınan onaylı yazı

Bu evrakları hazırladıktan sonra bankaya giderek 2.000 TL ve 40.000 TL arasındaki kredi çeşitlerinden birine başvuru yapabilirsiniz. Bu kredi ihtiyaç kredisi kapsamında verilmekte olup kredi başvurusu yaptıktan sonra hemen cevabını alabilir ve hemen kullanabilirsiniz. Alınan krediyi özgürce harcama yetkisine de sahipsiniz.

25 Yaş Üstü Kişiler İçin Düğün Kredisi

Düğün yapmak isteyen ve nakit sıkıntısı olan 25 yaş üstü kişiler ise bankaların kampanyalarından faydalanabilmektedirler. Sizde eğer bankalar aracılığı ile düğün kredisi almak istiyorsanız bankaların ihtiyaç kredilerine göz atabilirsiniz. Bankaya giderek direk başvuru yapıldığı zaman düğün kredisi adı altında uygun faiz oranları ile kredi alabilirsiniz. Bu kredileri de almanız için banka siciliniz ve kredi notunuzun uygun olması gerekmektedir. Düğün kredisi veren bankalar ise şunlardır.

 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Şekerbank
 • Burgan Bank
 • Halkbank
 • Yapı Kredi Bankası

Bu bankalardan kredi başvurusu yaptığınızda düğün kredisi olduğunu söylemeyi unutmayınız. Çünkü kredi değerlendirmesi sizin ihtiyacınıza göre değerlendirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu