Kredi Kartı

Banka Kartı Alışverişlere Nasıl Açılır?

Banka veya kredi kartının internet alışverişlerine açılması, milyonlarca kart sahibinin yakından ilgilendiği bir konudur. Nitekim internet üzerinden alışveriş veya herhangi bir ödeme yapmak isteyen kredi ve banka kartı kullanıcıları, bu işlemleri yerine getirebilmeleri için öncelikle kartlarını online hizmetlere açmaları gerekmektedir. Banka kartını alışverişe açmak için yapılması gerekenleri tüm detaylarıyla yazımızda bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere bankalardan alınan kredi kartları ve banka kartları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) talimatı üzerine internet üzerinden yapılan ödemelere kapatıldı. Bu talimattan önce banka ve kredi kartları ile internet alışverişlerinde ödemelerin yapılması mümkün iken daha sonra gelen düzenleme sebebiyle bu durum özel talebe bağlı kılındı. Dolayısıyla mevcut durumda bankaların kullanıma açtığı tüm banka ve kredi kartları otomatik olarak internet alışverişine kapalı olarak müşterilere sunulmaktadır.

BDDK’ya tabi olan Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi başta olmak üzere birçok banka kendi müşterilerini talimat doğrultusunda bilgilendirip, diledikleri taktirde onay vererek kredi ve banka kartlarını internet alışverişine açabileceklerini duyurdu. Bu kapsamda söz konusu işlem için yapılması gereken ilk yöntem bankanın müşteri temsilcileri ile görüşmeleri olarak belirlendi. Ancak daha sonraki süreçte müşterilere daha kaliteli bir hizmet sunabilmek adına pek çok farklı yöntem de uygulamaya geçirildi.

Banka Kartını İnternet Alışverişine Açmak İçin Kullanılan Yöntemler

Banka veya kredi kartını internet alışverişine açmak için uygulanan yöntemler, bankaların müşterilerine daha kaliteli bir hizmet sunabilmeleri için çeşitlilik göstermektedir. Bu sayede hızlı ve etkili bir çözüm oluşturulabilmektedir. Bankalardan sahip olduğun kartın internet alışverişine onay vermek için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı ile başvuru
 • Telefon bankacılığı veya kısa mesaj (SMS) ile başvuru
 • Müşterisi olduğunuz bankanın size en yakın şubesine giderek başvuru

Söz konusu yöntemler arasında en çok tercih edilen muhakkak kısa mesaj (SMS) yöntemi olmaktadır. Bu kapsamda ülkemizde faaliyetlerini sürdüren bankaların müşterilerine duyurdukları banka ve kredi kartı alışverişe açma yöntemlerinin detaylarından şu şekilde bahsetmek mümkündür.

Banka kartı internet alışverişine nasıl açılır?
Banka kartı internet alışverişine nasıl açılır?

 

Türkiye İş Bankası İnternet Alışverişi Onay

Türkiye İş Bankası banka kartını internet alışverişine açmak için banka müşterilerinin şu yöntemleri kullanması gerekmektedir:

 • ONAY yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra,
 • Herhangi bir İş Bankası kredi kartı veya banka kartınızın son 6 hanesini yazın
 • 4402’ye kısa mesaj gönderin

Bunun yanında bütün kredi kartlarınız yerine sadece bazılarını internet alışverişe açmak istiyorsanız 0850 724 07 24 numaralı çağrı merkezini arayarak onay talebinizi iletebilirsiniz.

Garanti BBVA İnternet Alışverişi Onay

Garanti BBVA banka ve kredi kartını internet alışverişine açmak için de kısa mesaj yöntemini kullanarak hızlı bir şekilde sonuç alabilirsiniz. Bu bağlamda herhangi bir ek kartınız da dahil olmak üzere tüm banka ve kredi kartlarınıza internet ödemesi onayı vermek için;

 • TERCİH yazıp 3340’a gönderebilirsiniz.
 • Öte yandan sadece tek bir kart için onay vermek istiyorsanız ONAY yazıp kartınızın son 6 hanesini yazarak 3340’a gönderebilirsiniz.
 • AÇIK yazıp kartınızın son 6 hanesini ekleyerek 3340’a kısa mesaj gönderme yöntemiyle de tek bir Paracard’ınıza onay verebilirsiniz.

Akbank İnternet Alışverişi Onay

Akbank banka kartını internet alışverişine açmak için ücretsiz SMS yöntemini kullanabilirsiniz. Bu bağlamda tek bir karta izin vermek için;

 • INTERNET yazıp bir boşluk bırakarak kartınızın son 4 hanesiyle beraber 8885’e kısa mesaj gönderebilirsiniz.
 • Tüm kredi kartı ve banka kartlarınıza onay vermek için sadece INTERNET yazıp 8885’e SMS atabilirsiniz.

Görüldüğü üzere her bankanın müşterilerine sunduğu yöntemler farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada banka kartını alışverişe açmak için detaylı bilgileri bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşerek alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu