BankaSenetle Kredi

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Ülkemizde bir çok banka ve bankalarında bir çok kredi kampanyaları vardır. Yalnız bu bankalardan kredi alabilmeniz için bankanın belirlediği şartlara uygun bir müşteri olmanız gerekmektedir. Eğer bankanın uyguladığı şartları yerine getirmiyorsanız banka size kredi vermeyecektir. Peki bu şartlar nedir diye merak ediyorsanız kısa bir açıklama yapalım. Bankalar kredi verecekleri zaman sizin TC kimlik numaranızdan daha önce banka çalışmalarınızdan oluşan kredi notuna bakmaktadırlar. Bir karne gibi olan bu kredi notu sistemi sizin ödemelerinize ve bankalara gösterdiğiniz performansa göre belirlenmektedir. Eğer devamlı kredi ödemelerinizi ve ya kredi kartı borçlarınızı ödemiyor ve günü geciktirerek ödeme yapıyorsanız banka size kesinlikle kredi vermeyecektir. Ayrıca yaptığınız başvuru durumları ve bankalar tarafından icralık durumlarınızda da uzun bir süre kredi ve kredi kartı alamayacaksınız. Bunun için kişiler banka dışında kredi veren yerler hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bugünkü yazımızda sizlere banka dışında kredi veren yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

Banka Harici Kredi Alınabilir mi?

Nakit ihtiyaçlarımızda aklımıza gelen ilk şey bankalar olmuştur. Bankalardan finansal destek alarak acil para ihtiyaçlarımızı giderebiliyoruz. Aldığımız bu finansal desteği vadelere böldürüp düzenli bir şekilde ödediğimizde bir başka kredi ihtiyacı duyduğumuzda anında tekrar kredi alabiliyoruz. Ama yukarıda da söylediğimiz gibi kredi ödemeleri düzensiz olursa bankalar bize kredi vermeye pek yanaşmayacaktır. Günümüzde kredi sicili ve kredi notu kötü olan vatandaşlarımız git gide çoğalmaktadır. Sizde bu müşterilerden biriyseniz kuvvetle muhtemelen banka harici para arayışlarına girmiş bulunmaktasınız. Her ne kadar gazetelerde ve ya internet sitelerinde kredi sicili affı konuşulsa da şu an için öyle bir karar hiç söz konusu değildir. Eğer sizde bankasız kredi almak istiyorsanız ve banka harici senetle para almak istiyorsanız bazı yöntemleri uygulayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Banka haricinde kredi almak yasal bir işlem değildir. Bunu önceden söylemek istiyoruz. Genellikle tefeci dediğimiz grubun elinde dönen bu sistem size senet karşılığında nakit ihtiyacınızı gidermenizi sağlayacaktır. Tefeciler de her önüne gelene para vermemektedirler. Eğer üzerinize kayıtlı bir ev ve ya bir arabanız varsa bunu tefecinin üzerine yaptıktan sonra kredi alabilirsiniz. Tefeciler genellikle %20 civarı bir faiz oranıyla çalışmaktadırlar. İlk ay ödemeniz geciktiğinde ise anında teminat verdiğiniz mülkü yok pahasına satıp borçlarını tahsil etmektedirler. Bu yöntem hem yasal değil hem de çok tehlikeli bir durumdur. Bu şekilde kredi almanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine banka sicilinizi bir an önce düzeltebilir ve kısa bir süre zarfında bankalarla çalışma işlemine başlayabilirsiniz.

Senetle Kredi Veren Yerler

İnternette pek çok sitelerde reklamlarını görmüşsünüzdür senetle kredinin. Senetle kredi işlemi de yasal bir işlem değildir. Ancak bazı faktöring firmaları sizin teminatınıza göre size senetle kredi vermektedirler. Bu nasıl oluyor derseniz şu şekilde açıklayalım.

Bu tarz şirketlerin bankalarda ipotek karşılığı çekilmemiş kredileri vardır. Eğer ipotek verirlerse kredi limitlerini o ipoteğin değerine göre kullanmaktadırlar. Bunun için sizinle bir sözleşme yapıp sizin gayrimenkulünüzü teminat olarak bankaya vermektedirler. Teminatınızın değerinin %40 civarına kredi vererek firma sizin adınıza kredi çekmektedir. Tabi firma burada kar edecektir. Bu yüzden kredi ödemelerini bankaya değil firmaya yapmalısınız. Eğer kredi ödemelerini yapmazsanız yine eviniz satılabilir ve bu şekilde borcunuz ödenebilir. Yapacağınız sözleşmeyi ve işlem yaptığınız şirketi iyi araştırmanız gerekmektedir. Gerekirse yanınızda bir avukat bulundurun. Çünkü bazı kötü amaçlı kişiler sizin iyi niyetinizden faydalanarak size zarar verebilirler. Banka dışında kredi veren yerleri bu sebeple kimseye önermiyoruz. Eğer bankalardan kredi alamıyorsanız neden alamadığınızı araştırın ve eğer bir ipoteğiniz varsa bu ipoteği değerlendirerek resmi kurumlardan kredi başvurusu yapmalısınız. Bunun için en doğru adres bankalardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu