SGK

Bağ – Kur Hizmet Dökümü Hesaplama

4b olarak da bilinen Bağ – kur aslında kendi sigortasını kendisi ödeyenleri kapsamaktadır. Tabi emeklilik söz konusu olduğunda herkes hizmet dökümü hesaplama konusuna odaklanıyor. Ayrıca emeklilik söz konusu olduğunda yine primlerin düzenli ödenmiş olması gerektiği de bilinmelidir. Eğer primler düzenli olarak ödenmez ise birikerek artar ve bağ – kur borcu olarak mutlaka karşınıza çıkar. Bağ – kur ödemeleri ne kadar düzenli yapılır ise emeklilik döneminde de sorun söz konusu olmayacaktır.

Bağ – kur hizmet dökümü hesaplama işlemi hem e – devlet üzerinden yapılabiliyor, hem de https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu linki kullanılabiliyor. Eğer daha önce hiç e – devlet platformunu kullanmadıysanız PTT şubelerinden öncelikle giriş şifresi edinmeniz gerekmektedir. Vergi numaranız var ise TC kimlik numarası yerine vergi numaranızı kullanmanız gerekecektir. Her iki şekilde de dakikalar süren sorgulama işlemi ile hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz. Emeklilik tarihinizi görebilir, maaşınız ile ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

E – Devletten Bağ – Kur Hizmet Dökümü Alma

Merak edilen diğer bir konu da e – devlet üzerinden Bağ – kur hizmet dökümünün nasıl alınacağıdır. 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasaya göre Bağ – kurlular 4b standardında hizmet görmektedir. Bağ – kur hizmet dökümünü e – devlet üzerinden almak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklamanız gerekecektir. Ardından bu link üzerinden sizden istenen bilgiler doldurulur ve sisteme giriş yapılır.

Kendi adına, bağımsız olarak çalışanların ödediği Bağ – Kur bu sistemde izlenebilir ve dökümü alınabilir. Giriş aşamasında sizden TC kimlik numaranız ve PTT şubelerinden edindiğiniz şifre istenecektir. Kimliğimi şimdi doğrula adımından bu sayfaya ulaşmak ve sisteme giriş yapmak çok basittir. Akabinde arama butonuna Bağ – kur hizmet dökümü yazılarak istenilen döküme ulaşılabilir. Hatta bu dökümün çıktısı da yine aynı adımdan, yazdır seçeneği kullanılarak alınabilir. Bu hizmeti alarak aşağıdaki bilgileri de öğrenebilirsiniz;

  • Maaşınızdan yapılan kesintiler,
  • Bağ – kurlu olarak hizmete başlama tarihi,
  • Terk ve talep tarihleri,
  • Emeklilik işlemleri,
  • Maaşa dair ayrıntılı bilgi,

Online Bağ – Kur Ödemesi Yapmak

Bağ – kur da artık online olarak ödenebilmektedir. SGK sistemi üzerinden yapılan bu ödemelerde kredi kartı kullanılıyor olması da büyük avantaj oluşturmaktadır. Hatta Bağ – Kur ödemeleri bankalar aracılığı ile yapılabilmektedir. Yılın belli dönemlerinde bazı bankalar kampanyalar düzenlemek sureti ile bu ödemeleri taksitlendirebilmektedir.

Bağ – kur ödemesi yaparken önemli olan nokta tüm bilgilerin eksiksiz olarak yazılıyor olmasıdır. Aksi halde ödemeler konusunda problem yaşayabileceğiniz gibi, yapılan ödemenin geri alınması hususunda da sıkıntı yaşayabilirsiniz. Genellikle bu ödemelerin daha güvenli bir şekilde yapılabilmesi için internet bankacılığı kullanımı önerilmektedir.

Kimler Bağ – Kurludur?

Bağ – kur kendi adına çalışan kişileri kapsamaktadır. 1972 yılında kurulan bu sistem sayesinde, devlete bağlı olmayan herhangi bir kurumu işleten kişilerin, belli miktarlarda ödemeler yapmak kaydıyla emekli olma işlemidir. Bağ – kurlu bir kişi yanında SSK’lı bir ya da birden fazla kişi çalıştırabilir. Örneğin esnaf, çiftçi, sanatkâr Bağ – kurlu kapsamında değerlendirilir. İşe başlama tarihleri itibari ile belli dönem prim ödemesi yapmak kaydıyla bu kişiler de emekli olabilirler. Tüm bu ayrıntılar Bağ – Kur hizmet dökümünde de yer almaktadır.

Artık genç girişimciler için de Bağ – kur desteği getirilmiştir.  Özellikle de KOSGEB’in avantajlarından faydalanarak hayvancılık ya da tarım ile ilgilenecek olan girişimciler, belli bir süre prim ödeyerek Bağ – Kur emeklisi olabilecekler. Bu sayede hem erken emeklilikten faydalanabilecekler, hem de çok daha düşük prim ödeme şansını bulabilecekler. Girişimcilerin ekonomik yaşantıda zorlanmaması ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin de sağlık hizmetlerinden faydalandırabilmesi için uygulama başlatılmış bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu