Sorgulamalar

Araç Ceza Sorgulama

Trafik cezaları 2 farklı yolla uygulanmaktadır. İlki rutin trafik uygulaması sırasında trafik polisleri tarafından yazılan cezalar, diğeri ise dron, radar ve kameralar ile yapılan tespit sonucunda yazılan cezalardır. Dron, radar ve kameralar ile uygulanan cezalar kişiye yazılı tebligat ile bildirilir. Tabi anlık olarak bu cezalardan haberdar olmak için durumdan şüphelenilmesi gerekir. Örneğin bir kişi aşırı hız yaptığında, hız sınırlarını aştığı için bir trafik cezası bekliyor ise bunu internet üzerinden öğrenebilir.

İnternetten araç ceza sorgulamanın birden fazla yöntemi vardır. Tabi herhangi bir yetkisi bulunmayan siteler de bu hizmeti verdiklerini iddia edebilir. Ancak en doğru bilgi için Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesi ya da E devlet platformu kullanılmalıdır. Bu sistemler anlık olarak yansıtılan her türlü cezayı göstermekle yetkili noktalardır.

Araç Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer e devlet üzerinden araç cezası sorgulayacaksanız https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz. Ardından sağ üst köşede yer alan menüden trafik cezası ve otopark sorgulama yazabilir, karşınıza çıkan sekmeye tıklayabilirsiniz. Aracın bilgileri yazılarak sorgulama yapılabilir.

İkinci bir ceza sorgulama yöntemi ise Emniyet Genel Müdürlüğü sitesini kullanmaktır. Bunun için http://www.trafik.gov.tr/sayfalar/trafikcezasiotopark.aspx linkine tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfaya ad, soyad, TC kimlik numarası ve doğum yılı yazılır. Ardından sorgula denir ve çıkan menülerden araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçilir. Araç plakası ve tescil belgesi de yazıldıktan sonra ilgili aracın geçmiş ve yeni yazılmış tüm cezalarına ulaşılabilir.

Online Araç Plakasına Yazılan Cezayı Öğrenme

PTT üzerinden de aracınıza yazılmış cezayı öğrenebilirsiniz. Bunun için yalnızca plakanızı ve TC kimlik numaranızı https://www.epttavm.com/sayfa/trafik-cezasi-odeme.html linki üzerinden yazmanız yeterli olacaktır. Ne tutarda, hangi tarihte ve ne sebeple ceza yazıldığını öğrenebilir, hatta ödeyebilirsiniz.

Eğer aktif bir internet bankacılığı kullanıcısı iseniz araç plakanıza yazılı cezanızı sorgulayıp ödemeniz daha kolay olacaktır. Çünkü bazı bankalar internet bankacılıklarından da bu tip hizmetler verebiliyor. Üstelik bu cezaları kredi kartınız ile kolayca ödeyebiliyor, taksitlendirebiliyorsunuz. Hatta ATM’ler aracılığı ile de aynı bankalardan sorgulama yapabilirsiniz. Bazı bankalar yalnızca sizin aracınızın değil, diğer araçların da ceza sorgulama işlemini yapmanıza, ödemenize yardımcı oluyor. Tabi bunun için araca ve kişiye dair bazı bilgileri biliyor olmanız şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu